BPS i BPF równie szkodliwe co Bisfenol A?

Minęło wiele lat zanim środowiska naukowe na całym świecie skutecznie wpłynęły na producentów tworzyw sztucznych i wyrobów z plastiku, takich jak opakowania, sztućce czy plastikowe butelki dla niemowląt, by Ci zrezygnowali z wykorzystywania w procesie produkcji niezwykle toksycznego związku, jakim jest BPA. Obecnie logo „BPA FREE” możemy znaleźć na większości plastikowych butelek dla niemowląt, czy to jednak oznacza, że taki wyrób jest w pełni bezpieczny dla Twojego dziecka?

Okazuje się, że plastik pozostanie plastikiem, a producenci szkodliwy związek, jakim jest BPA zastąpili wykazującymi bardzo podobne obawy związkami BPS i BPF. O Bisfenolu S i Bisfenolu F nie ma jeszcze zbyt wielu informacji, a wszelkie badania są na dość wczesnych etapach. Zaglądając jednak do zagranicznych publikacji na takich portalach jak Enviromental Health Perspectives, Chemical Watch lub Scientific America można zauważyć, że coraz więcej badań wykazuje zbliżone działanie względem ludzkiego organizmu wspomnianych substytutów co BPA.

Powołując się na najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez zespół doktora Hong-Sheng Wanga z Univeristy of Cincinnati okazuje się, że Bisfenol S może mieć np. negatywny wpływ na serce, co stosowany do niedawna Bisfenol A. Co prawda badania przeprowadzono na szczurach, jednak dawka BPS, na jakie zostały one narażone odpowiada dokładnie takim samym porcjom, co w przypadku BPA. Według konkluzji podsumowujących badania doktora Hong-Sheng Wanga, wszelkie substancje alternatywne do BPA, przed użyciem w produktach konsumpcyjnych powinny zostać skontrolowane pod kątem bioaktywności i bezpieczeństwa dla ludzi.

Z kolei według innych badań, przeprowadzonych tym razem na rybach (badania przeprowadzono na gatunku Danio pręgowany) przez zespół badawczy doktor Deborah Kurrasch z University of Calgary okazuje się, że zarówno BPA, jak i jego powszechnie stosowany zamiennik BPS mają negatywny wpływ na rozwój mózgu u kręgowców powodując zmiany neurologiczne i nadpobudliwość. Jak podkreśla sama autorka badań Deborah Kurrasch „Wyniki były bardzo zaskakujące. Zastosowane dawki BPS i BPA były tak niskie, że  nie sądziłam iż wywołają taki efekt”. Jak wynika z konkluzji i wniosków, mimo iż konieczne są dalsze testy, szczególnie narażoną grupą konsumentów mogą być kobiety w ciąży korzystające z wyrobów, wyprodukowanych na bazie Bisfenolu S i innych Bisfenoli, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu dziecka w okresie prenatalnym. Warto również wspomnieć, iż Danio pręgowany to ryba powszechnie wykorzystywana w badaniach laboratoryjnych, gdyż posiada odpowiednik ok. 80 proc. genów występujących u ludzi, a ponadto niezwykle podobne procesy rozwoje co ludzie.

Analizy przeprowadzone przez zespół naukowców w składzie Johanna R. Rochester and Ashley L. Bolden z TEDX wykazały, że wszelkie współcześnie stosowane Bisefnole S i F mogą mieć bardzo podobny wpływ na nasze zdrowie co BPA, zarówno bowiem BPS, jak i BPF są hormonalnie aktywne, wykazano również że oba związki zarówno w przypadku testów In-vitro, jak i In-vivo wpływają na narządy rozrodcze jak i ekspresję enzymów.

Podsumowując, przed wyborem produktów z tworzyw sztucznych, zakupem kolejnej na pierwszy rzut oka bezpiecznej plastikowej butelki dla niemowląt ze znakiem BPA FREE, zastanówmy się czy tworzywo sztuczne, wielokrotnie myte, podgrzewane w podgrzewaczu na pewno nie wydziela szkodliwych substancji, które później przenoszone są wraz z płynem do organizmu dziecka co z pewnością może mieć wpływ na jego zdrowie. Warto więc uniknąć tego typu ryzyka i zainwestować w 100 proc. bezpieczną szklaną butelkę dla niemowląt.

Opracowanie własne na podstawie następujących materiałów źródłowych:

University of Cincinnati College of Medicine  - med.uc.edu

University of Calgary - www.ucalgary.ca

Enviromental Health Perspectives - ehp.niehs.nih.gov

Tagi:
  • bpa
  • bpa free
  • bpf
  • bps

Autor: SilikonoveColorove