Co to jest BPA?

BPA to związek chemiczny znany również pod nazwą Bisfenol A lub też nazwą chemiczną 2,2-bis(p-hydroksyfenylo) propan, który wykorzystywany jest do  produkcji wszelkiego rodzaju opakowań z tworzyw  sztucznych wykonanych z poliwęglanów lub też żywic epoksydowych. Związek ten możemy znaleźć miedzy innymi w produktach takich jak opakowania plastikowe, płyty CD, pudełka i butelki plastikowe, w tym również plastikowe butelki dla niemowląt.


Jak informuje Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych niezwykle toksyczną właściwością BPA jest fakt, że może on bez najmniejszych problemów przenikać ze ścianek plastikowych wyrobów, np. butelek dla dzieci wprost do pokarmu, mając tym samym niezwykle negatywny wpływ na zdrowie dziecka.

Według profesora Fredericka vom Saala z  University of Missouri, który nadzorował badania nad BPA, substancja ta jest niezwykle szkodliwa i może mieć ogromny wpływ na rozwój i zdrowie zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Bisfenol A może powodować wady rozwojowe u niemowląt, jak również w okresie wzrostu i dojrzewania dzieci, ponadto zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Zgodnie z najnowszymi badaniami przeprowadzonymi przez ten sam zespół naukowców, BPA może mieć także wpływ na różnego typu anomalie rozwojowe u płodu.

Mając na uwadze powyższe czynniki, coraz więcej producentów akcesoriów dla dzieci i niemowląt, takich jak pojniki lub butelki do karmienia decyduje się poszerzyć swoją ofertę o wyroby wykonane ze szkła, które są w pełni bezpieczne dla dziecka i zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Tagi:
  • bpa
  • bpa free

Autor: SilikonoveColorove