​Plastikowa, czy szklana butelka dla dziecka?

To kluczowe pytanie zadaje sobie każda świeżo upieczona mama, która przygotowuje wyprawkę dla swojej nowonarodzonej pociechy. Jednym z zasadniczych argumentów, jakie pojawiają się podczas wybierania odpowiedniej butelki dla dziecka jest oczywiście cena, nie da się bowiem ukryć , iż plastikowe butelki są znacznie tańsze od szklanych. Czy jednak za atrakcyjną ceną podążają inne zalety?

Słysząc i widząc wszechobecne hasła i logotypy BPA FREE na opakowaniach postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej wadom i zaletom szklanych i plastikowych butelek dla dzieci i niemowląt. Otóż jak powszechnie wiadomo niemal już każda butelka dla dzieci z tworzywa sztucznego nie zawiera Bisfenolu A, a ponieważ jest z plastiku jest często znacznie tańsza od konkurencyjnej butelki szklanej. Niestety jak się okazuje, coraz liczniejsze badania dowodzą, że butelki plastikowe, nawet te z logotypem BPA FREE mogą zawierać substancje toksyczne mające niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, jak BPS i BPF (temu tematowi poświęciliśmy osobny artykuł na naszym blogu), ponadto jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w piśmie Enviromental Health Perspectives (http://ehp.niehs.nih.gov, zespół badawczy w składzie: Chun Z. Yang, Stuart I. Yaniger, V. Craig Jordan, Daniel J. Klein, George D. Bittner), opakowania plastikowe oraz butelki dla dzieci, w tym te z oznaczeniem BPA FREE mogą emitować bardzo szkodliwe substancje czynne wprost do pokarmu, a wszystko to za sprawą wysokich temperatur, np. w czasie podgrzewania, sterylizacji w wysokich temperaturach (wyparzanie w gorącej wodzie, mycie w zmywarce) lub nawet działania promieni UV (wystawienia na działanie promieni słonecznych). Z badań wynika, że po ekspozycji niektórych produktów plastikowych na wyżej wymienione czynniki, do pokarmu może się uwalniać syntetyczny estrogen, który może mieć dużo bardziej negatywny wpływ na nasze zdrowie, niż BPA. Wspomnijmy, że Estrogen odgrywa kluczową rolę w rozwoju ludzkiego organizmu, począwszy od wzrostu kości, poprzez owulację, aż po układ krążenia i serce. Zbyt mało lub zbyt wiele tego związku we wczesnym etapie życia dziecka może doprowadzić do zmian w mózgu i organów wewnętrznych, a co za tym idzie wielu schorzeń w dorosłym życiu.

Paradoksalnie plastikowe butelki dla niemowląt, które z założenia są lżejsze i bardziej poręczne, a zatem w teorii również „dobre” dla dziecka stają się niebezpieczne wtedy, gdy chcemy by były czystsze i zdrowsze. Częste mycie w wysokich temperaturach, narażenie na działanie wody i detergentów w zmywarkach oraz podgrzewanie w podgrzewaczach lub kuchenkach mikrofalowych sprawia, że substancje szkodliwe z plastiku mogą przenikać wprost do płynu, a w szczególności mleka i napojów kwaśnych. To z pewnością negatywna cecha.

Z doświadczenia wiemy, że plastikowe butelki po czasie matowieją, a ich powierzchnia ulega licznym mikro zarysowaniom, które choć na pierwszy rzut oka mało widoczne utrzymują w swojej strukturze resztki substancji z pokarmu, taka powłoka z pewnością nie gwarantuje sterylnej czystości i może stanowić dom dla bakterii. Tworzywo sztuczne z jakiego wykonywane są butelki plastikowe ma też to do siebie, że bardzo często po dłuższym użytkowaniu ulega przebarwieniu w związku z płynami z jakimi ma do czynienia, ścianki robią się ciemniejsze lub jaśniejsze i tracą naturalną przezroczystość, a to wszystko w zależności od tego czy nasza pociecha pije więcej mleka, czy soków marchewkowych.

Biorąc pod uwagę powyższe, zastanówmy się czy butelki plastikowe z BPA FREE mimo, iż tańsze i lżejsze są tak naprawdę właściwym rozwiązaniem dla naszego dziecka? Naszym zdaniem odpowiedzią na to pytanie jest konkurentka butelki plastikowej, a mianowicie szklana butelka dla niemowląt. Jest ona zazwyczaj droższa od plastikowej od kilku do kilkunastu procent i zapewne trochę cięższa, jednak w przeciwieństwie do wyrobu z tworzywa sztucznego jest całkowicie neutralna dla zdrowia. Hartowane szkło borowo-krzemowe, z jakiego korzystają producenci (np. Avent, Lovi lub Canpol) jest nie tylko surowcem ekologicznym, który nie ulega zmatowieniu, przebarwieniu, ale również nie ulega zarysowaniom, na jego powierzchni nie mają szansy powstać żadne mikro pęknięcia, czy bruzdy, które z czasem staną się siedliskiem bakterii żerujących na niedokładnie wypłukanych resztkach pożywienia. Powierzchnia szklana jest jednolicie gładka, dzięki czemu łatwo doprowadzić ją do idealnej czystości, zarówno myjąc w zmywarce w wysokiej temperaturze, jak i pod bieżącą wodą.

Skoro wskazaliśmy zalety butelki szklanej, czas na wady. Butelki szklane są trochę cięższe od plastikowych, a co za tym idzie mniej poręczne, zaś ze względu na surowiec, z jakiego są wykonane mogą łatwiej ulec uszkodzeniu. W tym momencie możemy jednak wspomóc się Uniwersalną silikonową osłonką na butelkę szklaną SilikonoveColorove, która całkowicie niweluje te powszechnie wskazywane wady butelki szklanej. Osłonka na szklaną butelką nie tylko zabezpieczy ją w znacznym stopniu przed stłuczeniem lub pęknięciem, ale również dzięki swoim właściwościom antypoślizgowym poprawi uchwyt i jakość trzymania butelki zarówno przez mamę, jak i przez dziecko. Osłonki są kolorowe, a co za tym idzie bardziej atrakcyjne dla dziecka, kto wie może to właśnie skłoni malucha by odciążyć mamę i samemu się posilić;)

Pamiętajmy, że dokonując wyboru odpowiedniej butelki dla dziecka powinniśmy się kierować nie tylko budżetem, ale również perspektywą podania dziecku możliwie najbezpieczniejszego produktu. Naszym zdaniem wybór jest prosty.

Opracowanie słane przy wykorzystaniu materiałów źródłowych:

Enviromental Health Perspectives - ehp.niehs.nih.gov

Tagi:
  • butelki dla niemowląt
  • szklana butelka dla niemowląt

Autor: SilikonoveColorove